Małże i raki

Rak amerykański

Rak amerykański, inaczej rak pręgowaty lub pręgowany (Orconectes limosus) jest gatunkiem skorupiaka, który zalicza się do rodziny Cambaridae. Występuje głównie na obszarze Europy, lecz wywodzi się z Ameryki Północnej. Został sprowadzony jako gatunek obcy i zastąpił on raka europejskiego, którego populacja znacznie obniżyła się na skutek chorób – dżumy raczej.

Charakterystyczną cechą raka amerykańskiego są czerwone pręgi widoczne na jego ogonie – stąd też wywodzi się jego nazwa. Także posiada widoczne kolce na policzkach i na szczypcach, dlatego bywa również nazywany rakiem kolczystopoliczkowym. Jest mniejszy od innych raków – najczęściej osiąga długość od 8 do 13 cm.

Rak amerykański wyróżnia się wysoką odpornością na choroby i łatwo adaptuje się do różnych środowisk. Może bytować także w wodach pozaklasowych. Szybko się rozmnaża i potrafi w krótkim czasie zasiedlać duże powierzchnie. Ze względu na swoją wysoką inwazyjność rak amerykański jest uznawany za wroga raków hodowlanych – raka szlachetnego (Aslacus aslacus) oraz raka błotnego (Astacus leptodactylus).


Małże słodkowodne

Małże to szeroka gromada gatunków zwierząt wodnych, które wyróżniają się mało aktywnym, osiadłym trybem życia. Ich charakterystycznym elementem jest skorupa w formie muszli. Liczne gatunki małżów są jadalne, w tym między innymi ostrygi, omułki czy wenerydowate. Wybrane służą do pozyskiwania cennych pereł oraz masy perłowej.

W Polsce żyją 34 gatunki małży, wśród których najbardziej rozpowszechnione to szczeżuja pospolita (Anodonta piscinalis), racicznica zmienna (Dreissena polymorpha), parę gatunków skójek (Unio). Kilka gatunków małży występuje także w Morzu Bałtyckim. Małże pełnią ważną rolę w ekosystemach wodnych. Odpowiedzialne są za filtrowanie wody przy dnie zbiorników, a dzięki temu oczyszczają je z nadmiaru substancji organicznych. 


Również są pokarmem dla innych gatunków zwierząt, w tym skorupiaków, ryb, ptaków i ssaków. Małże słodkowodne mają też duże znaczenie gospodarcze, dlatego popularne są hodowle małży słodkowodnych, głównie w celach spożywczych, przemysłu jubilerskiego, galanteryjnego.


W celu zamówienia raków lub małży zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.