Jakie ozdobne ryby można wpuścić do oczka?

Oczko wodne może być wspaniałą dekoracją, a dzięki umieszczeniu w nim ryb ozdobnych stanie się dodatkowo ciekawą atrakcję ogrodową. Jakie gatunki ryb będą najlepsze do przydomowego oczka?

Przy realizacji oczka wodnego w ogrodzie warto pomyśleć o jego zarybieniu. Dostępne obecnie gatunki ryb ozdobnych pozwalają na stworzenie pięknego, tętniącego życiem zbiornika.

Gatunki ryb do oczka wodnego
Karaś ozdobny – to bardzo popularna ryba ozdobna, która nie jest również bardzo wymagająca. Wykazuje wysoką odporność na trudne warunki – może także przetrwać zimę. Karasie ozdobne mogą przybierać różnorodne ubarwienie – od czerwonego i pomarańczowego do żółtego i białego. Zazwyczaj osiąga do 30 cm. Nadaje się do praktycznie każdego oczka wodnego. Najlepiej wybrać kilka sztuk, ponieważ jest rybą stadną.

Złota orfa, złoty jaź – to gatunek efektownie ubarwionej ryby, która przypomina karasia ozdobnego, lecz jest od niego większa. Osiąga często do 50 cm. Lepiej wybierać ją do większych oczek wodnych. To ryba stadna, więc należy zakupić kilka egzemplarzy.

Złoty lin – jest niewymagającą rybą ozdobną, która może także dobrze radzić sobie w przypadku czasowych niedoborów tlenu. Ma złoto-żółte ubarwienie. Zazwyczaj osiąga do 30 cm. Jest gatunkiem wszystkożernym, który także spożywa bezkręgowce.

Karp koi – to dość wymagająca w hodowli ryba, która wymaga sporego zbiornika wodnego cechującego się dobrym natlenieniem. Osiąga zwykle od 50 do 90 cm. Występuje w różnych odmianach. Zwykle ma kolor biały z czerwonymi lub czarnymi plamkami, ale występują też odmiany czarne z plamkami czerwieni i bieli.

Ile ryb do oczka wodnego wybrać?

Przy wyborze ryb do oczka wodnego należy pamiętać o tym, aby przeliczyć jego pojemność na ich liczebność. Zaleca się, aby na jedną mniejszą rybę przypadało około 100 litrów wody, natomiast przy większych osobnikach powinno być to nawet 1000 litrów wody.

Warto pamiętać o tym, że ryby do oczka wpuszcza się najwcześniej po 2-3 tygodniach od jego założenia. Na początek nie zaleca się wybierania zbyt wielu ryb. Lepiej co roku dodawać do oczka nowe.

Gdy oczko jest zarybione, należy zadbać wtedy o właściwe dotlenienie wody, karmienie ryb ozdobnych oraz o systematyczne usuwanie z glonów.